Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Czynności pielęgnacyjne w żłobku.

Praca z najmłodszymi wymaga nie tylko sporej dozy kreatywności oraz tworzenia ciekawego planu dnia. Dzieci potrzebują pomocy również w znacznie prostszych, przyziemnych kwestiach. Czynności pielęgnacyjne w żłobku mają ogromne znaczenie dla kształtowania w maluchach nawyków związanych z higieną osobistą – przyszli opiekunowie w tego typu placówkach powinni wiedzieć, jak na co dzień dbać o czystość najmłodszych. 

Czyste rączki i buzie – o podstawowych nawykach higienicznych 

Z perspektywy malucha idealny dzień w żłobku to czas spędzony na zabawie i odkrywaniu świata. W ferworze harców przez dziecięce rączki przechodzi wiele różnorodnych przedmiotów – od klocków i pluszaków aż po znalezione na zewnątrz kwiaty czy kamyki. Do czynności pielęgnacyjnych, nad którymi czuwa opiekunka należy dbanie o to, aby mali odkrywcy pamiętali o regularnym myciu dłoni – zwłaszcza po powrocie ze spaceru i przed posiłkami. Do ważnych punktów w programie dnia w żłobku powinno zaliczać się również mycie buzi i ząbków. 

Zmiana pieluszek i korzystanie z toalety – niezbędne czynności pielęgnacyjne 

Pociechy pozostające pod jej opieką “cioci” najczęściej nie korzystają samodzielnie z toalety. Maluchy poniżej trzeciego roku życia najczęściej noszą pieluszki lub dopiero uczą się obsługi nocnika. Opiekunki w żłobku powinny zatem być przygotowane do czynności pielęgnacyjnych takich jak przewijanie i dbanie o prawidłową higienę okolic intymnych. Ich pomoc będzie nieoceniona również podczas nauki samodzielnego załatwiania własnych potrzeb. 

Dbanie o czystość ubranek – uzupełnienie codziennej higieny 

Do czynności pielęgnacyjnych, które wykonują opiekunki w żłobku należy również zakładanie śliniaczków przed posiłkiem, kontrolowanie stanu ubranek maluchów, a w razie potrzeby również przebieranie. Dzieci bywają nieporadne lub nieostrożne, przez co często zdarza im się pobrudzić – jednak poplamione ciuszki sprawiają im równie duży dyskomfort, co osobom dorosłym. Czynności pielęgnacyjne to przecież nie tylko mycie rączek i buzi – brudna koszulka czy spodenki również są źródłem nieprzyjemnych zapachów i sprzyjają roznoszeniu zarazków.

 
Cookie Consent with Real Cookie Banner