Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Zmienianie pieluch zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych aspektów rodzicielstwa, dlatego dla rodziców ogromną radością jest moment, w którym ich pociecha zaczyna załatwiać potrzeby fizjologiczne samodzielnie. Aby maleństwo opanowało korzystanie z nocnika, wymaga to jednak uważnej obserwacji i starań ze strony mamy i taty. W poniższym poradniku podpowiadamy, kiedy przychodzi odpowiedni moment na opieluchowanie dziecka i jak podejść do niego z głową.

Odpieluchowanie – kiedy należy je zacząć?

Do niedawna według większości źródeł za etap, w którym maluch powinien oduczyć się załatwiania w pieluchę, uznawało się okres pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia. Dziś wiemy, że to nie takie proste — aby dziecko było gotowe na naukę korzystania z nocnika, nie wystarczy kontrola nad oddawaniem moczu. Odpieluchowanie pójdzie znacznie sprawniej, gdy malec już pomaga w ubieraniu i rozbieraniu, rozumie proste polecenia i interesuje się własną fizjologią, rozpoznając części ciała.

Nauka siadania na nocniku – jak przygotować maluszka?

Zanim zaczniesz odpieluchowanie dziecka, warto spróbować kilku kroków, dzięki którym nauka będzie bardziej efektywna. Przydatne może być zabieranie malca ze sobą do łazienki, pokazując na własnym przykładzie, jak powinno wyglądać załatwianie się. Korzystanie z nocnika można poprzedzić oswojeniem pociechy z tym przedmiotem, przyzwyczajając ją do samej czynności siadania. Kiedy pierwszy raz mamy już za sobą, nie zapomnij o pochwałach i brawach — nic tak nie motywuje do nauki, jak miłe słowo od rodzica!

Czego unikać podczas nauki korzystania z nocnika?

Skutki niewłaściwego podejścia do samodzielnego załatwiania się mogą nie tylko utrudnić naukę, lecz także przynieść niebezpieczne dla zdrowia skutki. Kiedy Twoje dziecko zaczyna korzystanie z nocnika, pod żadnym pozorem nie przymuszaj go do zbyt długiego siedzenia — może to nie tylko osłabić mięśnie miednicy, lecz także skłonić malucha do prób wypróżniania się na siłę. Jeśli okaże się, że jest za wcześnie, odpuść i podejmij próbę za miesiąc lub dwa – brak nacisku może przyspieszyć odpieluchowanie.

Cookie Consent with Real Cookie Banner