Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Jak odmieniłam życie zawodowe osób z mojego najbliższego otoczenia?

Odmieniłam życie już kilku osobom z bliskiego otoczenia, które odnalazły w pracy z dziećmi zawodowe spełnienie. Jedna z nich zmieniła swoje życie poprzez wybór nowego zawodu dopiero po 50 roku życia. Nigdy nie jest za późno, aby zmienić coś na lepsze. Zawsze to wszystkim powtarzam.


Pani Halina pracowała ciężko w jednym z dyskontów spożywczych. Powoli praca ta odbijała się negatywnie na jej zdrowiu, ponieważ pracując na dziale mięsnym miała do czynienia z niskimi temperaturami a tempo, w którym żyła i ciągłe braki kadrowe nie sprzyjały regeneracji.


Kiedyś zapytałam ją wprost, skoro tak bardzo lubi Pani dzieci i ma Pani do nich takie wspaniałe podejście, to dlaczego nie zmieni Pani zawodu, np. na opiekunkę w żłobku. Była bardzo zaskoczona moim pytaniem, bo nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, że w ogóle może to zrobić.


Jak wiele z osób, które kochają dzieci i mogłyby uzupełnić braki kadrowe w tym zawodzie, nie wie, że przekwalifikowanie i nowy zawód jest w zasięgu ich rąk?

Pani Agnieszka pracowała na poczcie w dziale przeładunku listów. Praca ciężka, dojazdy dalekie. Sytuacja się powtórzyła. Również zupełnym przypadkiem, kiedy rozmawiałyśmy o jej wcześniejszej pracy i o tym, że chciałaby coś w swoim życiu zmienić podsunęłam jej pomysł na nowy zawód. Osoba ta już od roku pracuje z dziećmi i jest przeszczęśliwa i spełniona. Ma wolne weekendy, może popołudniami poświęcić czas swoim dzieciom. Mam ogromną satysfakcję, kiedy odmieniam życie ludzi i gdy obrana droga zawodowa okazuje się strzałem w dziesiątkę.


Osoby, które mają średnie wykształcenie, mogą po odbyciu szkolenia dla opiekunek w żłobku i klubie dziecięcym w wymiarze 280 godzin zdobyć nowe kwalifikacje i wcale nie potrzebują do tego celu studiów na kierunku pedagogicznym.


Jestem ponad 10 lat w branży żłobkowej i zauważyłam, że to właśnie wśród osób, które się przekwalifikowują z innych zawodów odnajdywałam do pracy z dziećmi prawdziwe ,,perełki”. Osoby z pasją, z pomysłami i ogromnym zapałem, które doceniały możliwości i przywileje jakie niesie za sobą praca w żłobkach.


W dużych miastach jest ogromne zapotrzebowanie na opiekunki a stawki, jakie można zarobić na tym stanowisku są naprawdę przyzwoite. Do tego praca opiekunki dziecięcej wiąże się z wolnymi weekendami i wieczorami. Można ją pogodzić z życiem rodzinnym.


Ostatnio na zakupach spotkałam panią Halinkę. Opowiedziała mi, że pracuje teraz w innym żłobku i jest bardzo zadowolona i że dzieciaki dają jej ogromną satysfakcję. Jej staż pracy na tym stanowisku to już ponad trzy lata. Jakie to wspaniałe uczucie, że przyłożyłam do tego swoją rękę…

Cookie Consent with Real Cookie Banner