Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Jak przygotować się do adaptacji w żłobku?

Początek uczęszczania do placówki wiąże się z wieloma zmianami w codzienności naszych pociech. Gdy rodzice znikają z horyzontu, a opiekę przejmują opiekunki, pojawia się także wiele innych nowości, na przykład towarzystwo rówieśników i zupełnie odmienny rytm dnia. Jeśli chcesz, aby adaptacja w żłobku przebiegła pomyślnie i nie przysporzyła zbyt wielu nerwów Twojemu dziecku, zapraszamy do lektury poradnika!

Adaptacja w żłobku — czym jest i jak długo trwa?

Ten proces polega na oswojeniu dziecka z nową rzeczywistością — w tym okresie malec może obserwować i swoim tempem przystosowywać się do zmian, jakie wiążą się ze zmianami oraz rozłąką z rodzicami. Adaptacja w żłobku ma na celu przede wszystkim zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i umożliwienie mu swobodnego funkcjonowania w placówce. Oswojenie z nowym otoczeniem zwykle trwa nie dłużej niż kilka tygodni — należy brać jednak pod uwagę, że dużo zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka.

Podstawy dobrej adaptacji — pokaż maluchowi, czym jest żłobek

Placówki sprawują opiekę nad dziećmi do trzeciego roku życia, a te nie wiedzą jeszcze, czym właściwie jest żłobek. Bez odpowiedniego przygotowania pierwsze dni mogą okazać się dla Twojej pociechy szokujące. Jako rodzic możesz jednak pomóc jej zrozumieć. Świetnym pomysłem będzie kontakt z placówką. Kadra z pewnością będzie mieć dla Ciebie cenne rady, a być może również umożliwi krótką wizytę zapoznawczą jeszcze przed rozpoczęciem adaptacji. Możesz także stopniowo i w miarę możliwości zmienić domowe nawyki tak, aby bardziej przypominały rytm dnia, który niedługo przejmie dziecko.

Dobrym rozwiązaniem może być także włączenie pociechy w przygotowania – zabierz ją ze sobą na zakupy, kiedy będziesz kompletować wyprawki. Ważne jest, aby do każdego z tych kroków podchodzić w taki sposób, aby wzbudzić w dziecku ciekawość i pozytywne nastawienie do rozpoczęcia przygody z placówką. W przygotowaniu do adaptacji nie może zabraknąć także spokojnych rozmów, podczas których przedstawisz malcowi, ile pozytywnych rzeczy będzie go czekać w żłobku – właściwe nastawienie i zrozumienie to podstawa!

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner