Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Jak wygląda dzień w żłobku?

Pozostawienie dziecka w żłobku na większość dnia często budzi w rodzicach liczne wątpliwości. Duża część z nich wynika z nieświadomości tego, co czeka malucha oraz w jaki sposób opiekunki zadbają o jego potrzeby. W tym artykule uchylimy rąbka tajemnicy i opowiemy o tym, jak wygląda standardowy dzień w żłobku

W jakich godzinach działają żłobki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każda placówka działa we własnym trybie i wyznacza swoje godziny otwarcia. Niektóre żłobki rozpoczynają dzień już o 6 rano, inne – dopiero o 8 lub 9. Po południu rodzice odbierają dzieci zgodnie z własnym codziennym grafikiem obowiązków, jednak zwykle ostatnie maluchy wychodzą nie później niż o 18. Przed zapisaniem dziecka warto zatem poznać szczegółowe godziny funkcjonowania w wybranej placówce, aby mieć pewność, że spełnia ona potrzeby w tym zakresie.

Posiłki, czynności higieniczne i pielęgnacyjne w żłobku — jak wyglądają?

Codzienny program najczęściej obejmuje pełne wyżywienie najmłodszych — czyli pierwsze i drugie śniadanie, obiad oraz podwieczorek. Szczegółowe godziny posiłków zwykle są ustalane w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom organizmów dzieci, a także planowanym zajęciom i zabawom. W razie potrzeb maluch zawsze może liczyć także na zdrową przekąskę. Opiekunowie przykładają również szczególną uwagę do dbania o higienę i komfort dzieci – czyli mycie rączek i buzi, przebieranie pieluszek lub korzystanie z toalety i nocnika, a także przebieranie, jeśli malec się pobrudzi.

A jak poza tym wygląda dzień w żłobku?

Spełnianie podstawowych potrzeb to nie wszystko, na co może liczyć rodzic pozostawiający dziecko w placówce. Równie ważne jest dbanie o socjalizację i integrację, a także fizyczny, emocjonalny i artystyczny rozwój malca. Podczas dnia w żłobku nie może zabraknąć czasu na zabawę, gimnastykę, zajęcia plastyczne i muzyczne, spacery oraz pierwsze kroki na edukacyjnej ścieżce dziecka. Opiekunki i opiekunowie posiadają odpowiednie kwalifikacje, aby nie tylko zapobiegać nudzie, lecz także zapewnić najmłodszym odpowiednie warunki do zdobywania nowych umiejętności.

Cookie Consent with Real Cookie Banner