Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Jak wygląda praca opiekunki w żłobku?

Jeśli nie mamy kontaktu z dziećmi na co dzień, może nam się wydawać, że zajmowanie się maluchami to stanowisko marzeń, w którym wszystkie dni spędzamy z uśmiechem na twarzy. Rzeczywistość jednak jest nieco inna i mimo, że praca opiekunki w żłobku może dostarczać wiele radości, wymaga bardzo dużego zaangażowania i konkretnych cech charakteru.

Jak wygląda przeciętny dzień w żłobku?

Praca opiekunki to nie tylko pasywna obserwacja i zaspokajanie bieżących potrzeb dzieci. Na tym stanowisku należy pozostawać w ciągłym kontakcie z rodzicami, zapamiętywać przekazane przez nich informacje, a także dzielić się z nimi swoimi spostrzeżeniami. Do niej należy podawanie dzieciom posiłków, układanie do snu i dbanie o higienę maluchów – w tym również często naukę korzystania z nocnika.

Do opiekunki należy wypełnienie planu dnia ciekawymi zabawami. To ona zabiera maluchy na spacer i pilnuje ich na zewnątrz. Do “cioć” w żłobku należy również opracowanie pomysłów na aktywności, które połączą naukę z zabawą. Proponowane zajęcia, takie jak śpiew, taniec, gry zespołowe czy prace plastyczne powinny wspomagać rozwój maluchów. Takie stanowisko wymaga więc nie lada kreatywności – bez niej trudno będzie o ciągłe skupienie pociech na proponowanych im rozrywkach.

Jakich cech wymaga praca z maluchami?

Dzieci mają w sobie wiele energii, której zapasy zdają się nigdy nie kończyć – zwłaszcza w sytuacjach sprzyjających beztroskiej zabawie. Głowy pełne pomysłów i duża aktywność maluchów wiąże się z dużym wyzwaniem dla ich opiekunek w żłobku, które sprawują pieczę nad całą grupą pociech. Praca z najmłodszymi wymaga kondycji fizycznej, a także dużej spostrzegawczości i podzielności uwagi – o bezpieczeństwo i komfort dzieci trzeba dbać przez cały dzień.

Warto pamiętać o tym, że na stanowisku opiekunki w żłobku niezbędna jest naturalna odporność na stres i hałas. Kilkuletnie maluchy nie znają pojęcia powściągliwości i często dają upust emocjom – również takim, jak złość i smutek. Zajmowanie się nimi wymaga sporej empatii i umiejętności zapewnienia im odpowiedniego wsparcia niezależnie od sytuacji.

Cookie Consent with Real Cookie Banner