Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Jak wygląda praca w żłobku?

Osoby stojące przed wyborem zawodu opiekunki dziecięcej, często mają zupełnie inne wyobrażenie na temat obowiązków jak i samej pracy wykonywanej na tym stanowisku.

Sporymi plusami w pracy opiekunki jest grafik od poniedziałku do piątku, w większości pomiędzy godziną 6:00 a 18:00 z wolnymi weekendami, jak i duża stabilność na rynku pracy.

Minusem dla większości będzie z pewnością test odporności, który nie każda z opiekunek zdaje od razu celująco. Pierwszy rok pracy może być intensywny pod względem ilości przeziębień, infekcji itp. Należy pamiętać aby szczególnie zadbać w tym czasie o swój układ immunologiczny, wspierając go w odpowiedni sposób odpowiednim odżywianiem, ruchem na świeżym powietrzu i chociażby suplementacją witaminy D.

W zależności od miejsca zamieszkania ogłoszeń o pracę nie brakuje. Oczywiście w dużych miastach będzie ich najwięcej. Zarobki w zależności od umiejscowienia placówki mogą być bardzo zróżnicowane. Im większe doświadczenie i miasto, na tym większe wynagrodzenie można liczyć.

Opiekunka jest przydzielona do opieki nad 5 (poniżej 1 r.ż.) lub 8 dzieci. Placówki są otwarte przeważnie 10 godzin każdego dnia roboczego.

Dzień rozpoczyna się od sprawdzenia stanu technicznego placówki, przywitania dzieci i rodziców oraz swobodnej zabawy. Następnie maluchy przygotowuje się do śniadania. Konieczna jest pomoc ze strony personelu w umyciu rączek i założeniu śliniaków. Niektóre dzieci potrzebują pomocy również podczas karmienia.

Opiekunka przebiera maluchom pieluszki i pomaga starszym dzieciom w korzystaniu z nocnika.

Po części pielęgnacyjnej przeprowadza się zajęcia dydaktyczne z elementami zabawy. Na pewno w tym zawodzie największe pole do popisu będą miały osoby z dużą dawką kreatywnych pomysłów, uzdolnione plastycznie, muzycznie lub aktorsko.

Kolejnym punktem dnia są oczywiście dalsze czynności związane z czystością, pielęgnacją, posiłkami a także drzemką. Opiekunka usypia dzieci śpiewając im kołysanki lub głaszcząc te, które mają problem, aby samodzielnie zasnąć.

Zawód opiekunki jest odpowiedzialny i wymaga absolutnej koncentracji, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obliguje pracodawców do organizowania swoim pracownikom regularnych szkoleń w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz BHP.

Z pewnością nie każdy odnajdzie się w tym zawodzie jednakowo, bo oprócz odpowiednich kwalifikacji kandydat musi posiadać predyspozycje do pracy z dziećmi, empatię a przede wszystkim cierpliwość. Praca choć daje ogromną satysfakcję i spełnienie, to również wiąże się z odpowiedzialnością i poświęceniem.

Z pewnością największą wartością w tym zawodzie jest uśmiech dziecka i zadowolenie rodziców.

Cookie Consent with Real Cookie Banner