Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Żłobek czy niania — co będzie lepsze dla twojego dziecka?

Powrót do pracy jest trudnym etapem w życiu młodych rodziców, który wymaga od nich przeprowadzenia rewolucji w nawykach i podjęcia wielu ważnych decyzji – a wybranie opieki nad dzieckiem jest zdecydowanie jedną z najważniejszych. W niniejszym poradniku podpowiemy Ci, jakie zalety ma żłobek, a jakie niania oraz odpowiemy na pytanie, czy jedna z tych opcji jest lepsza od drugiej.

Kwalifikacje opiekuna, który zajmie się Twoim dzieckiem

Osoba, której powierzysz swoją pociechę, powinna być perfekcyjnie przygotowana. Jeśli interesuje Cię niania dla dziecka, musisz przygotować się na sprawdzenie jej kwalifikacji — całodzienna opieka nad dzieckiem wymaga wielu cech i umiejętności. Takich dylematów nie stawia przed Tobą żłobek, w którym to dyrektor placówki musi zadbać o to, aby opiekunki były w kompetentne i zdolne do sprawowania należytej opieki nad najmłodszymi.

Elastyczne godziny i stopień kontroli

Opiekunki mające pod opieką dużą grupę kilkuletnich maluchów nie zawsze mają czas, aby pozostawać w stałym kontakcie – niania z kolei może stale informować rodziców o przebiegu dnia, co dla niektórych może być wyjątkowym atutem. Żłobek dla dziecka wymaga też od dorosłych stosowania się do pewnych zasad, jak na przykład przywożenie i odbieranie pociechy w wyznaczonych godzinach, co nie zawsze jest możliwe dla osób pracujących w niestandardowym trybie.

Rozwój i socjalizacja dziecka

Standardowy plan dnia w żłobku obejmuje szereg zajęć, które rozwijają umiejętności motoryczne, społeczne dziecka oraz jego sensorykę. Przebywanie w grupie integruje malucha z rówieśnikami, ucząc go kształtowania więzi i poprawnych zachowań. Nie każda niania umie z kolei zadbać o kompleksowy rozwój Twojej pociechy. Ciągłe przebywanie z dorosłymi oferuje malcowi mniejszy stopień socjalizacji.

Koszty — ważna kwestia w domowym budżecie

Przy wyborze opieki nad dzieckiem warto zwrócić uwagę również na comiesięczne wydatki. Wynajęcie dobrej niani może być kilkukrotnie droższe niż żłobek — nawet prywatny. Powyższe porównanie wskazuje, że zapisanie dziecka do placówki wydaje się lepszym wyborem, jednak w wyjątkowych okolicznościach opieka indywidualna ma niepowtarzalne zalety – możliwości i oczekiwania rodziców mają ogromne znaczenie.

Cookie Consent with Real Cookie Banner