Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Jak budować relacje z dzieckiem?

Empatyczna komunikacja pomiędzy najmłodszymi a dorosłymi to sztuka, która wymaga zaangażowania obu stron. Przedszkolne i żłobkowe opiekunki mają przed sobą trudne zadanie, jakim jest zbudowanie właściwych więzi pomiędzy nimi a całą grupą radosnych maluchów. Na dobre relacje z dzieckiem nie ma złotego środka ani magicznej receptury — poniżej przygotowaliśmy jednak kilka praktycznych porad, które pomogą je utrzymać.

Po pierwsze — słuchaj

Jeśli chcesz zbudować dobrą relację z dzieckiem, zacznij od podstaw, które pozwolą Ci w stanie zrozumieć jego potrzeby. To one kierują stanami wzburzenia, które są dla dorosłych trudne w odbiorze. Panowanie nad nieprzewidywalnym zachowaniem jest znacznie łatwiejsze, jeśli zrozumiesz, że za każdym atakiem płaczu i złości stoi niezaspokojona potrzeba — często z pozoru drobna i błaha, o którą wystarczy zapytać i znaleźć stosowne rozwiązanie. Taka postawa z pewnością ułatwi opiekunce w żłobku budowanie właściwych relacji z podopiecznymi.

Biologia mózgu — ważny czynnik w komunikacji z dzieckiem

Emocje człowieka są kontrolowane przez mózg racjonalny – część, która u dzieci dopiero się rozwija, przez co maluchom jest znacznie trudniej zapanować nad złością, strachem, a nawet przypływem radości. W praktyce oznacza to, że rozkazy, takie jak „przestań płakać” czy „uspokój się” rzadko przynoszą oczekiwany skutek. Spokojna rozmowa o emocjach, które odczuwa kilkulatek oraz okazanie mu empatii nie tylko pozytywnie wpływa na relację, lecz także wspomaga jego prawidłowy rozwój.

Nie bój się własnych emocji — są ważne dla dziecka

Maluchy w żłobku i przedszkolu spędzają dużą część dnia, a co za tym idzie — uczą się również przez obserwowanie i naśladowanie swoich opiekunek. Budowanie relacji z dzieckiem będzie znacznie łatwiejsze, jeśli w jasny i prosty sposób będziesz okazywać mu swoje emocje i potrzeby. Takie zachowanie budzi zaufanie i pozwala najmłodszym zrozumieć, w jaki sposób należy wyrażać swoje własne uczucia. Powściągliwość i oziębłość to postawy, które również mogą zostać przejęte przez malucha, co znacznie utrudni dorosłym nawiązanie kontaktu z dzieckiem.

Cookie Consent with Real Cookie Banner