Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Żłobek w nurcie Rodzicielstwa Bliskości

Sposób, w jaki dorośli odbierają potrzeby dziecka i na nie reagują, ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Z tego względu rodzice, którzy szukają pierwszej placówki dla swojego malca, przykładają coraz większą uwagę do tego, aby opiekun w żłobku miał kwalifikacje odpowiadające stosowanym w domu metodom wychowania. Coraz większą popularnością współcześnie cieszy się Rodzicielstwo Bliskości — w tym artykule wyjaśniamy, czym jest oraz jak wdrożyć je w placówce dla najmłodszych.

Czym jest nurt Rodzicielstwa Bliskości?

Ten styl wychowania cechuje się szczególnym naciskiem na postawę pełną szacunku i miłości, a także budowaniu więzi pomiędzy dzieckiem i rodzicem. Rodzicielstwo Bliskości opiera się na tym, że zamiast stawiać maluchowi wysokie wymagania, należy wsłuchać się w jego potrzeby i zachęcić do ich komunikowania. Ważnym elementem jest również nauka stawiania granic – rodzice w jasny, zrozumiały sposób tłumaczą, dlaczego nie mogą pozwolić pociechom na wszystko, jednocześnie szanując ich zaprzeczenia i niechęć wobec niektórych czynności. W ten sposób dążymy do prawidłowego rozwoju społeczno-emocjonalnego dziecka.

Żłobek a rodzicielstwo bliskości — jak opiekunka może wykorzystać ten nurt w swojej pracy?

Zajmowanie się grupą nawet dwudziestu czy trzydziestu kilkulatków może okazać się nie lada wyzwaniem. W tak dużym gronie łatwo o codzienne konflikty i sprzeczki. Opiekunka dziecięca w żłobku może rozszerzyć swoje kwalifikacje o nurt Rodzicielstwa Bliskości i wykorzystać je na co dzień, aby rozwiązywać drobne nieporozumienia. Szczera rozmowa, wysłuchanie malców, a także pomoc w nazwaniu silnych emocji, które nimi targają w trudnych sytuacjach, pozwala nie tylko szybko zaradzić nerwom. Zapewnia też najmłodszym przestrzeń na wyrażenie swoich uczuć i zachęca do szukania sposobów, aby sobie z nimi poradzić.

Placówka dla najmłodszych jest doskonałą przestrzenią do zastosowania metod zaczerpniętych z Rodzicielstwa Bliskości. Pomoc opiekuna w żłobku, jeśli posiada on wiedzę w tym zakresie, może ułatwić utrwalenie prezentowanych w domu wzorców i wspierać zdobywanie nowych umiejętności społecznych i rozwój emocjonalny.

Cookie Consent with Real Cookie Banner