Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Zajęcia dodatkowe w żłobku

W dzisiejszych czasach rosnące oczekiwania rodziców względem edukacji ich pociech stawiają wiele nowych wyzwań przed osobami specjalizującymi się w opiece nad najmłodszymi. Każda opiekunka dziecięca czy wychowawca w żłobku coraz częściej w codziennej pracy sięgają po różnorodne zajęcia dodatkowe. Dzięki temu mogą w pełni wspierać rozwój maluchów i sprostać wymaganiom ich rodziców.

Poznawanie świata wszystkimi zmysłami — czyli zabawy sensoryczne

Placówki coraz częściej wprowadzają do swojego repertuaru unikatowe metody, które pozwalają malcom równomiernie rozwijać wzrok, dotyk, słuch, węch, a nawet smak. Sensoryczne zajęcia dodatkowe w żłobku mogą wykorzystywać kolorowe, teksturowane zabawki czy przyjemne melodie. Opiekunki dziecięce i wychowawcy mogą wykorzystywać też znane od lat sposoby na poznawanie świata, jak chociażby wykorzystywanie znalezionych na spacerach roślin w pracach plastycznych.

Przygody z książkami jako zajęcia dodatkowe w żłobku

Wspólne czytanie i poznawanie fantastycznych opowieści to nie tylko świetny sposób na zachęcenie do nauki czytania. Wychowawca i opiekunka dziecięca w żłobku mogą także wykorzystać książki do pobudzenia wyobraźni! Odgrywanie scen z bajek, poznawanie emocji na przykładzie bohaterów ulubionych historii czy prace plastyczne i artystyczne to sprawdzony sposób na kreatywne zajęcia dodatkowe. Pomagają połączyć naukę z zabawą, a często również odpowiedzieć na wymagania rodziców w zakresie pobudzania wszechstronnego rozwoju dziecka.

Zajęcia interaktywne i gry zespołowe w żłobku

Zabawa pomaga w budowaniu prawidłowych relacji społecznych oraz rozwoju emocjonalnym najmłodszych. Interaktywne gry — planszówki, układanki czy łamigłówki do zespołowego rozwiązywania — rozwijają umiejętność współpracy i dzielenia się. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, dlaczego zajęcia dodatkowe powinny odpowiadać ich indywidualnym potrzebom, aby były angażujące. Praca w żłobku to nie tylko wymagania wobec opiekunek i wychowawców dziecięcych określone ustawą, lecz także konieczność wykazywania się kreatywnością, zrozumieniem i empatią.

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner