Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Ciekawe propozycje zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci

W żłobku żaden dzień nie może być nudny – opiekunki często wspinają się na wyżyny kreatywności, aby zaoferować malcom ciekawe połączenia nauki i zabawy. Nawet najbardziej pomysłowa ciocia może jednak czasem potrzebować inspiracji, aby zaproponować pociechom oryginalną zabawę. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka propozycji zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci, które zachęcą do wspólnej zabawy nawet najbardziej marudne maluchy. 

Gimnastyka i rytmika 

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Regularne ćwiczenia powinny być nieodłączną częścią programu w żłobkach. Zajęcia ruchowe nie muszą jednak zawsze być skupione na prostej gimnastyce – można je w łatwy sposób połączyć z rytmiką. Doskonałym przykładem jest stworzenie wraz z dziećmi prostego układu tanecznego w rytm dobrze im znanej piosenki. W ten sposób oprócz sprawności ruchowej ćwiczymy również orientację przestrzenną i motorykę maluchów. 

Coś z niczego – nietypowe prace plastyczne 

Zajęcia artystyczne dla maluchów, takie jak malowanie, wyklejanki czy zabawa plasteliną to doskonały sposób na rozwijanie kreatywności. Trzymanie się tradycyjnych technik może jednak sprawić, że szybko staną się one powtarzalne. Aby przełamać rutynę, można zejść z utartych szlaków i nauczyć dzieci, jak wykorzystać w pracach plastycznych nietypowe materiały. Wyklejanki z ryżu lub jesiennych liści czy też tworzenie kukiełek ze ścinków niepotrzebnych już w domu ubrań to doskonały sposób na połączenie zajęć artystycznych z ogólnorozwojowymi. Takie zadania uczą kreatywnego myślenia i pozwalają dzieciom poznać nowe kształty i faktury. 

Zaangażuj zabawki sensoryczne! 

Zajęcia ogólnorozwojowe dla maluchów można zorganizować również przy pomocy specjalnych zabawek i książeczek, które zostały zaprojektowane tak, aby pobudzać myślenie i kreatywność najmłodszych. Przydatne mogą być zwłaszcza te, które mają postać zagadki do rozwiązania – takiego zadania maluchy mogą się podjąć również w pracy grupowej. Kolorowe układanki pełne rozmaitych kształtów, faktur i kolorów to ciekawy sposób na pobudzanie poznawczych dziecka. 

Cookie Consent with Real Cookie Banner