Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Co zrobić, żeby dziecko słuchało?

Praca w żłobku czy przedszkolu czasami może przyprawić o ból głowy nawet najbardziej cierpliwą opiekunkę. Kiedy maluch nagle przestaje słuchać, buntuje się albo działa nam na przekór, nawiązanie z nim dialogu nie należy do łatwych zadań. Jeśli chcesz, żeby rozmowa z dzieckiem pozwalała zapanować nad wzburzonym humorem, sięgnij do poniższego poradnika — poniższe podpowiedzi przydadzą się zarówno rodzicom, jak i zawodowym opiekunom.

Dlaczego maluchy się nie słuchają?

Ignorowanie poleceń i drobne nieposłuszeństwa u najmłodszych mogą mieć kilka powodów. Często u podłoża ich zachowania leży próba zwrócenia na siebie uwagi — wolą, aby rodzic lub opiekun się złościł, niż był nieobecny. Czasami problem leży również po stronie dorosłych, którzy wydają dziecku niezrozumiałe, ogólne polecenia, jak na przykład bądź „grzeczny”. Rozmowa z najmłodszymi nie jest efektywna również wtedy, gdy pociecha jest rzeczywiście zajęta zabawką lub ulubioną książeczką — istnieje duża szansa, że rzeczywiście nas nie słucha.

Jak nawiązać dobrą komunikację z kilkulatkiem?

Jeśli chcesz, aby rozmowa z dzieckiem przebiegała tak, jak tego oczekujesz, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak:

  • mowa ciała i skupienie uwagi — jeśli usiądziesz przy malcu, weźmiesz go za rękę i upewnisz się, że na Ciebie patrzy, masz gwarancję, że dziecko słucha Cię podczas rozmowy,
  • formułuj konkretne polecenia — określ w prosty sposób, czego oczekujesz, mówiąc dokładnie, co i kiedy kilkulatek ma zrobić,
  • ustal rytm dnia – najmłodszym znacznie łatwiej jest przyzwyczaić się do obowiązków, kiedy mają z nimi do czynienia codziennie i o regularnych porach,
  • bądź konsekwentny — jeżeli prosisz malca o wykonanie jakiejś czynności, a potem zamiast przypominać wykonujesz ją za niego, szybko przestanie traktować Cię poważnie.

Pociechy, które chodzą do żłobka i przedszkola często zaczynają odczuwać potrzebę decydowania o sobie, a rodzice i opiekunowie powinni brać to pod uwagę. Nie musisz organizować najmłodszym każdej chwili w ciągu dnia. Jeśli pozwolisz na zachowanie pewnej swobody i możliwość decydowania o niektórych drobnych sprawach, zyskasz pewność, że rozmowy z dziećmi będą bardziej efektywne.

Cookie Consent with Real Cookie Banner