Szybki KursSzybki KursSzybki Kurs

Jak wyrobić ,,książeczkę sanepidowską”?

Kursy dla opiekunki w żłobku, opiekunki w klubie dziecięcym, praca z dziećmi, z dużą ilością ludzi, to wszystko wymaga wyrobienia książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych, potocznie nazywaną ,,książeczką sanepidowską”.

Od 2008 r oficjalnie nie ma już książeczek a zamiast tego wydaje się orzeczenie. Wiele osób nadal używa jednak papierowych książeczek, bo ustawa nie definiuje konkretnego wyglądu zaświadczenia. Siła przyzwyczajenia w tym aspekcie, tradycja i wygoda ma decydujące znaczenie.


Orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne (,,książeczka sanepidu”), jest to dokument, który wymagany jest nie tylko w pracy z dziećmi ale również w gastronomii, produkcji żywności, leków itp.


,,Książeczka sanepidu” a tak naprawdę badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, oceniające Twoje zdrowie pod kątem nosicielstwa pewnej grupy bakterii, o której przeczytasz w dalszej części artykułu, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ludzi w postaci przeniesienia na nich choroby zakaźnej.


Na badania dostajesz skierowanie od pracodawcy ale możesz wyrobić ją na swój własny koszt.
Częstym wymaganiem stawianym w ogłoszeniach o pracę jest posiadanie książeczki. Jej aktualizacja nie trwa długo, natomiast samo wyrobienie to już kilka dni, wymagające kilku wizyt w Sanepidzie. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse zatrudnienia to z pewnością fakt posiadania książeczki, nawet nieaktualnej będzie dużym argumentem na Twoją korzyść.


Niezależnie od tego, czy posiadasz skierowanie w celu otrzymania zaświadczenia, udajesz się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Na miejscu otrzymasz zestaw 3 pojemniczków. Pobierasz do nich materiał do badania, którym jest Twoja kupa, najczęściej przez 3 kolejne po sobie dni 😊 Zanosisz materiał badawczy i czekasz na wyniki.


Badania mają na celu sprawdzenie czy nie jesteś nosicielem bakterii:
Salmonelli, Shigelli, pałeczek dury brzusznego i durów rzekomych a także prątków gruźlicy.

Gdyby okazało się inaczej byłaby to dyskwalifikacja do pracy w w/w miejscach.


Jak długo czeka się na wynik?

Analiza próbek trwa ok tygodnia, dwóch.
Po uzyskaniu wyniku udajesz się do lekarza medycyny pracy, który wystawia orzeczenie o braku przeciwskazań do pracy lub o przeciwskazaniu, jeśli ma istotne powody.


Przy okazji badań okresowych będziesz uzyskiwać wpis od lekarza medycyny pracy, aktualizujący ważność orzeczenia. Jeżeli lekarz wpisze przeciwskazania do pracy to nie ma możliwości aby ją wykonywać. Jest to warunek niezbędny.


A Ty masz już swoją książeczkę?

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner